Cesta bavlny od pěstování až po bavlněné tričko ve Vašem šatníku

O bavlně zeměpisně…

Bavlna patří mezi nejstarší textilní suroviny. Pěstuje se v subtropickém pásmu a to ve více než 70 zemích světa. Převážně bychom ji hledali v Asii, severní Africe, Severní a Jižní Americe. Největšími producenty jsou Čína, Indie, Spojené státy americké, Pákistán, Uzbekistán a Egypt.

A jak to je s pěstováním?

Pěstují se různé odrůdy bavlníku, existuje jich zhruba 67 druhů. Kvalita bavlny se liší na základě několika kritérií – délky vláken, čistotě úrody, barvy, jemnosti, drsnosti a celkovém charakteru. Je také ovlivněna zralostí vláken. Málo zralá vlákna mají horší mechanické vlastnosti, menší lesk a velmi obtížně se barví.
Bavlník je keřovitá rostlina dorůstající výšky až 3 metrů, výška se liší podle druhu. Nejznámějšími odrůdami jsou bavlník bylinný a bavlník srstnatý. Po odkvětu vytváří plody – tobolky, které dosahují velikosti vlašského ořechu. Tobolky obsahují semena pokrytá jemným chmýřím – bavlněnými vlákny. Při dozrávání tobolky praskají a začínají se z nich uvolňovat chomáčky bavlny.

Sklízení a zhotovení látek

Sklizená bavlna se pomocí lisu slisuje do velkého balíku. Po sklizni, před vlastním zpracováním se oddělují vlákna od semen a nečistot na speciálních odzrňovacích strojích za pomoci kovových hřebenů. Následně se vyčesaná bavlna opět vytvaruje do balíku a transportuje do prádelny. V prádelně se balíky rozdělí a ještě jednou pročistí, pak putují do stroje, ve kterém se jednotlivá vlákna rovnají a shrnují do svazku dle délky, přičemž měří zhruba od 10 do 60 milimetrů. Ve spřádacím stroji se pak z bavlněných vláken souká nit. Nakonec se nit obarví, aby mohla být na tkalcovském stavu zpracována do hotových látek, které se právě mimo jiné dají využít pro výrobu kvalitních triček.

Z čeho se bavlna skládá?

Bavlna se skládá přibližně z 90% celulózy, zbytek tvoří voda, bílkoviny, tuky a vosky. Chemickou podstatou bavlny je celulóza, která má celou řadu vlastností vhodných pro výrobu oblečení.

Počátky obchodování s bavlnou

Začátkem šestnáctého století začali aztéčtí obchodníci vyvážet bavlněné látky do států Severní Ameriky. Evropský textilní trh ovládaly po dlouhou dobu vlna a len. Revoluce začala roku 1764, kdy byl v Anglii vynalezen stroj na předení. V roce 1785 pak vznikla také první mechanická dílna na výrobu bavlněných látek.
Obchodování s bavlnou položilo základy moderním komoditním burzám.

Něco málo z historie bavlny

Historie bavlny

4. tisíciletí př. n. l. První nálezy svědčící o pěstování bavlníku pro textilní účely
7. století př. n. l. Nejstarší písemná zmínka o exportu bavlny z Indie
5. století př. n. l. Bavlna se dostala do Evropy
16. století Vývoz bavlněných látek do států Severní Ameriky
1764 Vynález stroje na předení v Anglii
1785 První dílna na výrobu bavlněných látek

Více o bavlně na wiki…

Zajímavosti o bavlně:

  • bavlněná vlákna jsou dnes součástí více než 50 % vyrobených textilií, v 19. století to bylo dokonce až 80 %
  • s bavlnou se obchoduje na burzách – nejznámější je v New Yorku, Bombaji a v Brémách
  • bavlněné výrobky jsou příjemné na omak a dobře sají tekutiny
  • první nálezy svědčící o pěstování bavlníku na textilní vlákno pocházejí ze 4. tisíciletí př. n. l.
  • zemí, z níž se bavlník rozšířil do světa, je však pravděpodobně Indie
  • z bavlníku se také lisuje olej, který se používá k mazání strojů a po úpravách i v potravinářském, farmaceutickém či kosmetickém průmyslu (nejčastěji se lze setkat s bavlníkovým mýdlem)
  • v současnosti poskytuje obživu cca dvěma stům milionů lidí na světě – od pěstování po obchodování s bavlněnými produkty

Ačkoliv v posledních letech bavlně roste silný konkurent v podobě syntetických vláken, bavlna i přesto zůstává pro své jedinečné vlastnosti nejoblíbenější. V naší nabídce najdete bavlněná trička té nejvyšší kvality.